Yurtdışında aldığınız boşanma kararının Türkiye’de geçerli olması için yeni kanunun uygulaması başladı. Şu an yurtdışında boşanan kişiler konsolosluğu birlikte başvuru yaparlarsa yurtdışındaki boşanma kararı ile Türkiye’de boşanma işlemlerini nüfusa işletebiliyorlar. Bu işlemi iki taraf görevlendirdikleri avukatları vasıtası ile de yapabilirler.  Ancak bu şekilde boşanmanın nüfusa işlenebilmesi için iki tarafın da konsolosluğa veya yetkili nüfus dairelerine şahsen veya avukatları işe başvuru yapmaları zorunlu. Eğer iki eş birlikte başvuru yapmaz ise veya diğer eş konsolosluğu gitmez ise bu durumda Türkiye’de de boşanma için tanıma ve tenfiz davası açılması zorunlu.

Tanıma ve tenfiz davası için bilgi ve avukat ücret teklifi almak için

+ 90 212 660 49 00 arayabilir veya + 90 543 449 49 00 whatsapp hattından bize sorularınızı yazabilirsiniz.

Bize info@kocaersoz.com adresine e-mail gönderebilirsiniz.

Aşağıdaki formu doldurarak bizden avukatlık hizmetleri hakkında bilgi ve teklif alabilirsiniz.

* Lütfen sorularınızı ek bilgiler kısmına yazınız.

** Söz konusu formdaki hiç bir bilgi saklanmamaktadır. Bu bilgiler sadece size fiyat teklifi yapabilmemiz amaçlıdır. Yoğunluk durumuna göre cevap verme süresi uzayabilmektedir.

Türkiye Tanıma Tenfiz Formu

* (Yıldız) ile işaretlenmiş alanların doldurulması zorunludur.

Boşandığınız eşiniz tanıma tenfiz davasi için vekaletname verecek mi? EvetHayır

Boşandığınız eşiniz Türk vatandaşı mı? EvetHayır

Boşanma kararınızın üzerinde kesinleşme tarihi yazıyor mu? EvetHayır

Boşandığınız eşinizin adresini biliyor musunuz? EvetHayırYENİ KANUNLA TÜRKİYE’DE BOŞANMA KİMLER İÇİN GEÇERLİ?

Yeni Kanunla Türkiye’de boşanma kimler için geçerli? Yeni Kanunla ilgili Yönetmelik çıktı. Yabancı mahkemede aldığınız boşanma kararını nüfusa işletmek için yetkili konsolosluk veya nüfus dairesine gerekli belgeler ile birlikte başvuru yapabilirsiniz. Ancak bu şekilde başvuru yapan kişiler yabancı boşanma kararlarını Türkiye’de nüfusa işletebiliyorlar.

KONSOLSOLUĞA BAŞVURU YAPMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER

Konsolosluğa veya nüfusa başvuru yapmak için gerekli belgeler: yabancı boşanma kararının aslı veya onaylı sureti, kararın kesinleşme şerhi ve Apostille. Bu evrakların yeminli tercüman tarafından tercüme edilmesi ve konsolosluk veya noter tarafından tasdiklenemsi gerekmektedir. Ayrıca konsolosluk veya nüfus daireleri boşanma kararlarının işlenmesi için form ve dilekçe almaktadır.

ESKİ EŞ TÜRKİYE’DE BOŞANMAK İSEMEZ İSE

Yeni kanun sadece tarafların birlikte hareket etmesi, konsolosluğa veya nüfus dairesine birlikte gitmesi durumunda geçerli. Eğer eski eş yurtdışı boşanmanın tanınmasına razı değilse veya zorluk çıkartıyorsa konsolosluk veya nüfus dairesi işlem yapmayacaktır. Yurtdışında alınan boşanma kararının tanınması için eskiden olduğu gibi tanıma tenfiz davası açılmak zorunda. Bu durumda yukarıdaki formu doldurarak bizden bilgi alabilirsiniz.

TÜRKİYE’DE BOŞANMA DAVASI

Türk vatandaşıysanız ya da eşiniz Türk vatandaşı ise ve Türkiye’de evlendiyseniz Türk mahkemelerinde de boşanma davası açabilirsiniz. Türkiye’de boşanma davasını anlaşmalı boşanma ya da çekişmeli boşanma olarak açabilirsiniz.

Türkiye’de anlaşmalı boşanma davasında eşler, bir avukat eşliğinde karşılıklı bir protokol hazırlarlar. Anlaşmalı boşanmak isteyen eşlerin en az bir senedir evli olması gerekir. Hazırlanacak protokolde eşler, boşanma şartları, nafaka ve tazminat hatta evlilik mallarının paylaşılması hususunda anlaşırlar. Anlaşmalı boşanma davası bir protokol ile birlikte açıldığında, eşler duruşma gününde mahkemeye gelerek boşanmak istediklerini hakime bizzat beyan ederler. Hakim de boşanma konusunda karar verir.

Çekişmeli boşanma davasında eşler, boşanma, nafaka, tazminat ve velayet hususlarında anlaşamamışlardır. Bu hususta mahkemece gerekli araştırma yapılarak boşanma ve diğer konularda karar verilir. Çekişmeli boşanma davası anlaşmalı boşanma davalarına göre uzun sürmektedir. Tam bir süre vermek mümkün değildir. Taraflar arasındaki sorunlar, boşanma nedenleri, tanıkların dinlenmesi, delillerin toplanması gibi durumlara bağlı olarak dava süreleri uzamaktadır.