Yurtdışında (Örneğin Almanya, Avusturya, Hollanda, İsviçre, İngiltere) aldığınız boşanma kararlarının Türkiye’de geçerli olması için bu kararların nüfusa işlenmesi gerekmektedir. Yabancı boşanma kararlarının nüfusa işlenmesi için halen Türkiye’de tanıma ve tenfiz davası açılması gerekiyor. Duyumlarımız üzerine Konsolosluklarımız bu işlemleri yapmıyor.

Eğer eski eşiniz de yurtdışı boşanma kararının Türkiye’de tanınması için sizinle birlikte hareket ederse, bu işlemler çok daha kısa sürmektedir. Bu durumda yaklaşık 20-45 gün içinde yabancı boşanma kararınızın Türkiye’de tanınması ve tenfizi için karar alıp, nüfusa boşanmanızı işletiyoruz. Hem süre hem de masraf açısından bu seçenek taraflar için en uygun olanı.

Eğer eski eşiniz bu konuda size zorluk çıkartıyorsa veya bu işlemler için bir şey yapmak istemiyorsa, bu durumda tek taraflı olarak Türkiye’de tanıma ve tenfiz davası açmanız gerekiyor. Bu durumda maalesef işlemler daha uzun sürmekte.

Tanıma ve tenfiz davası için bilgi ve avukat ücret teklifi almak için

+ 90 212 660 49 00 arayabilir veya + 90 543 449 49 00 whatsapp hattından bize sorularınızı yazabilirsiniz.

Bize info@kocaersoz.com adresine e-mail gönderebilirsiniz.

Aşağıdaki formu doldurarak bizden avukatlık hizmetleri hakkında bilgi ve teklif alabilirsiniz.

* Lütfen sorularınızı ek bilgiler kısmına yazınız.

** Söz konusu formdaki hiç bir bilgi saklanmamaktadır. Bu bilgiler sadece size fiyat teklifi yapabilmemiz amaçlıdır. Yoğunluk durumuna göre cevap verme süresi uzayabilmektedir.

Türkiye Tanıma Tenfiz Formu

* (Yıldız) ile işaretlenmiş alanların doldurulması zorunludur.

Boşandığınız eşiniz tanıma tenfiz davasi için vekaletname verecek mi? EvetHayır

Boşandığınız eşiniz Türk vatandaşı mı? EvetHayır

Boşanma kararınızın üzerinde kesinleşme tarihi yazıyor mu? EvetHayır

Boşandığınız eşinizin adresini biliyor musunuz? EvetHayırESKİ EŞ TÜRKİYE’DE BOŞANMAK İSEMEZ İSE

Yeni kanun sadece tarafların birlikte hareket etmesi, konsolosluğa veya nüfus dairesine birlikte gitmesi durumunda geçerli. Eğer eski eş yurtdışı boşanmanın tanınmasına razı değilse veya zorluk çıkartıyorsa konsolosluk veya nüfus dairesi işlem yapmayacaktır. Yurtdışında alınan boşanma kararının tanınması için eskiden olduğu gibi tanıma tenfiz davası açılmak zorunda. Bu durumda yukarıdaki formu doldurarak bizden bilgi alabilirsiniz.

TÜRKİYE’DE BOŞANMA DAVASI

Türk vatandaşıysanız ya da eşiniz Türk vatandaşı ise ve Türkiye’de evlendiyseniz Türk mahkemelerinde de boşanma davası açabilirsiniz. Türkiye’de boşanma davasını anlaşmalı boşanma ya da çekişmeli boşanma olarak açabilirsiniz.

Türkiye’de anlaşmalı boşanma davasında eşler, bir avukat eşliğinde karşılıklı bir protokol hazırlarlar. Anlaşmalı boşanmak isteyen eşlerin en az bir senedir evli olması gerekir. Hazırlanacak protokolde eşler, boşanma şartları, nafaka ve tazminat hatta evlilik mallarının paylaşılması hususunda anlaşırlar. Anlaşmalı boşanma davası bir protokol ile birlikte açıldığında, eşler duruşma gününde mahkemeye gelerek boşanmak istediklerini hakime bizzat beyan ederler. Hakim de boşanma konusunda karar verir.

Çekişmeli boşanma davasında eşler, boşanma, nafaka, tazminat ve velayet hususlarında anlaşamamışlardır. Bu hususta mahkemece gerekli araştırma yapılarak boşanma ve diğer konularda karar verilir. Çekişmeli boşanma davası anlaşmalı boşanma davalarına göre uzun sürmektedir. Tam bir süre vermek mümkün değildir. Taraflar arasındaki sorunlar, boşanma nedenleri, tanıkların dinlenmesi, delillerin toplanması gibi durumlara bağlı olarak dava süreleri uzamaktadır.