Yurtdışında (Örneğin Almanya, Avusturya, Hollanda, İsviçre, İngiltere) aldığınız boşanma kararlarının Türkiye’de geçerli olması için bu kararların nüfusa işlenmesi gerekmektedir. 

ESKİ EŞ ZORLUK ÇIKARTIYORSA

Eski eşiniz Türkiye’de boşanmanın tanınması için size zorluk çıkartıyorsa veya bu işlemler için konsoloslukta imza atmıyorsa, bu durumda tek taraflı olarak Türkiye’de tanıma ve tenfiz davası açılmak zorundadır. 

ESKİ EŞİNİZİN ADRESİNİ BİLMİYORSANIZ

Eski eşinizin güncel adresini bilmiyorsanız, davanızı açmadan önce adresinin tespit edilmesi gerekiyor. Eski eşinize tebligat yapılmadan boşanmanın Türkiye’de tanınması mümkün değil. Özellikle Almanya genelinde adres araştırması yaparak eski eşinizin adresini tespit ediyor ve davanızı buna göre açıyoruz.

Tanıma ve tenfiz davası için bilgi ve ücret teklifi almak için:

+ 90 212 660 49 00 arayabilir veya + 90 543 449 49 00 whatsapp hattından bize sorularınızı yazabilirsiniz.

Bize info@kocaersoz.com adresine e-mail gönderebilirsiniz.

Aşağıdaki formu doldurarak bizden avukatlık hizmetleri hakkında bilgi ve teklif alabilirsiniz.

* Lütfen sorularınızı ek bilgiler kısmına yazınız.

** Söz konusu formdaki hiç bir bilgi saklanmamaktadır. Bu bilgiler sadece size fiyat teklifi yapabilmemiz amaçlıdır. Yoğunluk durumuna göre cevap verme süresi uzayabilmektedir.

Türkiye Tanıma Tenfiz Formu

* (Yıldız) ile işaretlenmiş alanların doldurulması zorunludur.

Boşandığınız eşiniz tanıma tenfiz davasi için vekaletname verecek mi? EvetHayır

Boşandığınız eşiniz Türk vatandaşı mı? EvetHayır

Boşanma kararınızın üzerinde kesinleşme tarihi yazıyor mu? EvetHayır

Boşandığınız eşinizin adresini biliyor musunuz? EvetHayırESKİ EŞ TÜRKİYE’DE BOŞANMAK İSEMEZ İSE

Yeni kanun sadece tarafların birlikte hareket etmesi, konsolosluğa veya nüfus dairesine birlikte gitmesi durumunda geçerli. Eğer eski eş yurtdışı boşanmanın tanınmasına razı değilse veya zorluk çıkartıyorsa konsolosluk veya nüfus dairesi işlem yapmayacaktır. Yurtdışında alınan boşanma kararının tanınması için eskiden olduğu gibi tanıma tenfiz davası açılmak zorunda. Bu durumda yukarıdaki formu doldurarak bizden bilgi alabilirsiniz.

TÜRKİYE’DE BOŞANMA DAVASI

Türk vatandaşıysanız ya da eşiniz Türk vatandaşı ise ve Türkiye’de evlendiyseniz Türk mahkemelerinde de boşanma davası açabilirsiniz. Türkiye’de boşanma davasını anlaşmalı boşanma ya da çekişmeli boşanma olarak açabilirsiniz.

Türkiye’de anlaşmalı boşanma davasında eşler, bir avukat eşliğinde karşılıklı bir protokol hazırlarlar. Anlaşmalı boşanmak isteyen eşlerin en az bir senedir evli olması gerekir. Hazırlanacak protokolde eşler, boşanma şartları, nafaka ve tazminat hatta evlilik mallarının paylaşılması hususunda anlaşırlar. Anlaşmalı boşanma davası bir protokol ile birlikte açıldığında, eşler duruşma gününde mahkemeye gelerek boşanmak istediklerini hakime bizzat beyan ederler. Hakim de boşanma konusunda karar verir.

Çekişmeli boşanma davasında eşler, boşanma, nafaka, tazminat ve velayet hususlarında anlaşamamışlardır. Bu hususta mahkemece gerekli araştırma yapılarak boşanma ve diğer konularda karar verilir. Çekişmeli boşanma davası anlaşmalı boşanma davalarına göre uzun sürmektedir. Tam bir süre vermek mümkün değildir. Taraflar arasındaki sorunlar, boşanma nedenleri, tanıkların dinlenmesi, delillerin toplanması gibi durumlara bağlı olarak dava süreleri uzamaktadır.

 1. 5. Mayıs 2020

  Mrb.. Ben ilk almanyada bosandim 7 yil evli kaldim malulen emeklilik hakkim oldugu soylendi ne zaman malulen emekli olabilirim yada baska bir cozumu varmi biryerlere bas vurmsm gerekiyormu

 2. 14. Mart 2020

  Türkiye’de kazanılan ticari dava için ABD de Tenfiz davası açılabilir mi.?

  • 16. Mart 2020

   Sayın Şahin, Türkiye’de açılan dava kesinleştiyse ABD’de bu kararın tenfizi için dava açılabilir.

 3. 5. Mart 2020

  Davayi acsli karar cikali 1 sene oldu tebligat yapildi eski ese hala bir cvp yok bunun sebebi nedir adresi dogru sonyc nefusa bildirilemiyor napcami sasirdm hep boylemi devam edicrk neden dava kapatilmiyo bitmis bir bosanma var adam hollandada baskadi ile evli tr de ayri evli gorunuyor magdur ben bu nasil biseyy

 4. 12. Ocak 2020

  Bosanmak icin bilgi

 5. 7. Ocak 2020

  Bosanmak istiyorum

Yorumunuzu bırakın:

*

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.