Şu an sadece dava yolu ile Tanıma ve Tenfiz davası açılabilmekte ve yurtdışı boşanma kararının Türkiye’de tanınması sağlanmaktadır.

Tanıma ve tenfiz davası için bilgi ve avukat ücret teklifi almak için,

00 90 212 660 49 00 arayabilir,

00 90 543 449 49 00 whatsapp hattından bize sorularınızı yazabilir,

info@kocaersoz.com adresine e-mail gönderebilir veya

Aşağıdaki formu doldurarak bizden bilgi ve teklif alabilirsiniz.

* Sorularınızı ek bilgiler kısmına yazabilirsiniz.

** Söz konusu formdaki hiç bir bilgi saklanmamaktadır. Bu bilgiler sadece size fiyat teklifi yapabilmemiz amaçlıdır. Yoğunluk durumuna göre cevap verme süresi uzayabilmektedir.

Türkiye Tanıma Tenfiz Formu

* (Yıldız) ile işaretlenmiş alanların doldurulması zorunludur.

Boşandığınız eşiniz tanıma tenfiz davasi için vekaletname verecek mi? EvetHayır

Boşandığınız eşiniz Türk vatandaşı mı? EvetHayır

Boşanma kararınızın üzerinde kesinleşme tarihi yazıyor mu? EvetHayır

Boşandığınız eşinizin adresini biliyor musunuz? EvetHayırŞU AN YENİ KANUN GEÇERLİ DEĞİL

Yeni Kanunla ilgili Yönetmelik henüz çıkmadığı için; mevcut durumda acelesi olan kişilerin Türkiye’de tanıma tenfiz davası açmaları gerekmektedir. Yönetmeliğin ne zaman çıkacağı belli değil. Aradan uzun süre geçtiği göz önüne alınırsa yönetmelik çıkacak gibi de durmuyor. Bu sebeple şu an sadece dava yolu ile tanıma tenfiz yapılabilmektedir.

Yönetmelik çıksa dahi, yeni kanun sadece tarafların birlikte hareket etmesi, konsolosluğa birlikte gitmesi durumunda geçerli. Eğer eski eş yurtdışı boşanmanın tanınmasına razı değilse veya zorluk çıkartıyorsa, konsolsoluk veya nüfus dairesi işlem yapmayacaktır. Yurtdışında alınan boşanma kararının tanınması için eskiden olduğu gibi tanıma tenfiz davası açılmak zorunda.

TÜRKİYE TANIMA ve TENFİZ

Eğer yurtdışında boşandıysanız bu boşanmayı Türkiye’de nüfusa işletmek için tanıma tenfiz davası açmanız gerekmekteydi. Ancak yeni düzenleme ile Nüfus Hizmetleri Kanunu’na 27/A maddesi ile yurtdışında boşanan tarafların her ikisinin birlikte Konsolsoluk veya Türkiye’de görevlendirilmiş Nüfus Dairelerine gitmesi durumunda, kişiler yurtdışı boşanma kararını Türk Nüfus kayıtlarına işletebilecekler ve Türkiye’de tanıma tenfiz davası açmak zorunda kalmayacaklar. Taraflar bu işlemi kendileri yapabileceği gibi yetkilendirdikleri avukatlarıyla da yapabilirler. Ancak bu değişiklikle ilgili Yönetmelik henüz çıkmadığı için; mevcut durumda acelesi olan kişilerin Türkiye’de tanıma tenfiz davası açmaları gerekiyor. Yönetmeliğin ne zaman çıkacağı belli değil.

Eğer eski eşiniz bu konuda zorluk çıkartıyorsa veya eski eşiniza ulaşılamıyorsanız, yeni kanundan faydalanamıyorsunuz. Eskiden olduğu gibi tanıma tenfiz davası açılması gerekiyor. Tanıma tenfiz davası için Türkiye’ye gelmenize gerek yoktur. Boşandığınız eşinizle birlikte Konoslosluktan ayrı ayrı avukatlara vekaletname çıkartarak, tanıma tenfiz davasını Türkiye’de gerçekleştirebilirsiniz. Eşlerden birisinin vekaletname vermemesi durumunda, Türkiye’deki dava uzun sürmektedir.

Aynı şekilde yabancı mahkemeden nafaka ya da velayet konularında aldığınız mahkeme kararları varsa, bunları da Türkiye’de dava açarak tanıtabilir ve tenfiz ettirebilirsiniz.

TÜRKİYE’DE BOŞANMA DAVASI

Türk vatandaşıysanız ya da eşiniz Türk vatandaşı ise ve Türkiye’de evlendiyseniz Türk mahkemelerinde de boşanma davası açabilirsiniz. Türkiye’de boşanma davasını anlaşmalı boşanma ya da çekişmeli boşanma olarak açabilirsiniz.

Türkiye’de anlaşmalı boşanma davasında eşler, bir avukat eşliğinde karşılıklı bir protokol hazırlarlar. Anlaşmalı boşanmak isteyen eşlerin en az bir senedir evli olması gerekir. Hazırlanacak protokolde eşler, boşanma şartları, nafaka ve tazminat hatta evlilik mallarının paylaşılması hususunda anlaşırlar. Anlaşmalı boşanma davası bir protokol ile birlikte açıldığında, eşler duruşma gününde mahkemeye gelerek boşanmak istediklerini hakime bizzat beyan ederler. Hakim de boşanma konusunda karar verir.

Çekişmeli boşanma davasında eşler, boşanma, nafaka, tazminat ve velayet hususlarında anlaşamamışlardır. Bu hususta mahkemece gerekli araştırma yapılarak boşanma ve diğer konularda karar verilir. Çekişmeli boşanma davaları, 1 – 1,5 sene sürmektedir.