Almanya’da bir kişiye mirasçı olmanız durumunda, mirasa sahip olabilmeniz için bir veraset ilamınızın olması gerekecektir. Veraset ilamı vefat eden kişinin mirasçılarını belgelendiren bir resmi belgedir. Fakat kişinin vatandaşı olduğu ülkeye veya miras bıraktığı ülkeye göre veraset ilamı çıkartma şartları değişebilir.

Türkiye ve Almanya arasında bu durumlar için 28.05.1929 tarihli bir Konsolosluk Anlaşması yürürlüktedir. Buna göre eğer vefat eden kişi Türk vatandaşı ise ve Almanya’da miras olarak taşınmaz mal bıraktıysa (Örneğin, daire, ev veya arsa) mirasçıların Almanya’dan Alman Veraset ilamı almaları gerekmektedir. Vefat eden kişi Almanya’da taşınır mal bıraktıysa (Örneğin araba veya bankada banka hesabı yani para) bu durumda Türkiye’den alınan veraset belgesi de Almanya’da kullanılabilmektedir.

Mirasçılar vefat eden kişinin veraset ilamını çıkartmak için, onun son oturduğu yerdeki yetkili Sulh Mahkemesine (Amtsgericht) başvurmalıdır. Almanya’da Alman veraset ilamı çıkartmak için diğer bir imkân ise Noter’e gidip, talepte bulunmaktır. Veraset ilamını tek kişi veya diğer mirasçılar birlikte çıkartabilir.

Lehine mal vasiyet edilen kişi veya saklı hissesi olan kişi doğrudan veraset ilamı çıkarttıramaz. Bu durumda lehine mal bırakılan kişi Alman veraset ilamında mirasçı olarak geçmez. Bu kişiler sadece kendilerine bırakılan malı talep edebilirler. Kanun vefat eden kişinin, mirasçıları haricinde bir kişiye belirli bir eşya bırakmış olmasına imkan vermektedir.

Veraset ilamında, mirasçılarla birlikte, mirasçıların hangi oranda hak sahibi olduğu gösterilmektedir. Bu oran, miras kalan malların bölüştürülmesi açısından önem arz etmektedir. Veraset ilamı çıkarttırmak için gerekli olan evraklar aşağıdaki sıralandığı gibidir:

• Ölüm ilmühaberi

• Miras konusunda hiç bir devam eden dava bulunmadığına dair yeminli beyan

• Beyanda verilen bilgilerin doğruluğuna dair yeminli beyan

Yeminli olan verilen beyanların doğru çıkmaması halinde, hapis cezası söz konusudur.

Almanya`da veraset ilamı çıkartmanın şartları Alman Medeni Kanunu’nun 2352. ve 2370. maddelerinde düzenlenmiştir. Buna göre eğer özel bir vasiyetname bulunuyor ise bu vasiyete öncelik tanınması gerekiyor.

Veraset ilamını çıkarttırılmanın diğer şartı ise mirasçıların mirası kabul etmeleri, yani mirasın reddi durumunun olmamasıdır. Mirası kabul etmek için 3 farklı alternatif bulunmaktadır:

• Mirası kabul etmek için özel bir beyana gerek yoktur. Mirasçının davranışlarından mirası kabul ettiğini anlamak yeterlidir. Örneğin mirastan doğan haklarını talep ediyor ise veya davalara katılıyorsa kişinin miras kabul ettiği anlaşılır.

• Mirasın kabulü açık bir beyan ile de yapılabilir. Örneğin sulh mahkemesinde vasiyetnamenin açılması veya diğer mirasçılara karşı bir açıklama yapılması.

• Son olarak mirasçı mirası reddetme süresini geçirdiyse (6 haftalık bir süre, genel olarak mirasçının mirastan haber aldığı gün ile başlar) mirası kabul etmiş sayılır. (Türkiye’de ise mirası red süresi 3 aydır)

Sulh mahkemesinde veya noterde veraset ilamı için talepte bulunulduktan sonra sulh mahkemelerinde bulunan tereke mahkemesi veraset ilamını çıkarttırmak isteyen kişinin veya kişilerin yasal olarak mirasçı olup olmadığını incelemektedir. Diğer davalarda, davacı ve davalı gerekli delileri sunması gerekirken burada tüm araştırmalar mahkeme tarafından görevi gereği re’sen yapılmaktadır. Bununla ilgili başka resmi dairelerdeki dosyaları isteyebilir veya başka şahıslarda bulunan evrakları isteyebilir veya kişilerin ifadelerini alabilir. Akabinde mahkeme Alman Medeni Kanunu’nun 352’nci maddenin 1’nci fıkrası gereğince karar vermekte ve veraset ilamını çıkartmaktadır.

Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi için ofisimizi arayabilir ve randevu oluşturabilirsiniz.

Türkiye’de ve yurtdışındaki Miras Davası ve İşlemleri Formu

* (Yıldız) ile işaretlenmiş alanların doldurulması zorunludur.

Kime mirasçı oldunuz? AnneBabaÇocuklar3. Kişiler

Veraset ilamı / mirasçılık belgesi (Erbschein, Einantwortungsurkunde usw.) çıkarttınız mı? EvetHayırKategoriMiras Hukuku
 1. 31. Mayıs 2022

  Selam bir sorum vardi ben Alman kimligi tasiyorum Veraset Ilami na ablam Türkiyede bas vurdu
  sorum su benimde bas vurmam lazimi yoksa otamatikmen bende cikiyormuyum cikmiyorsam acaba ne yapmam lazim Almanyada yasiyorum ve Alman kimligim var.
  cevap verirseniz cok sevinirim .
  Saygilar

 2. 25. Mayıs 2022

  Merhaba
  Almanyada üvey kardeşim vefaat etmiş ,biz onu tanımayız oda bizi tanımaz ,bir avukat irtibata geçti miras varmış
  dava açıp mirası alabiliriz diyor ,güvenebilirmiyiz mirascılar olarak biz ne yapmalıyız
  Rahmetlinin soyadı bizden farklı miras yinede bize düzeşermi , Borçları varsa bizim üstümüze kalırmı

  teşekkürler

 3. 16. Nisan 2022

  Merhaba benım eşim cezaevınde vefat etti Alman vatandaşı annesınden miras kaldı fakat veraset ılamı gerekıyor bunun ıcın nereye başvurmam gerekıyor tam olarak mahkeme Alman konsoloslugu dedı orayla görüştüm bızlık durum yok dedıler notere gıttım IrDA’nda sonuç alamadım ne yapacağımı bılmıyorum

 4. 8. Nisan 2022

  Merhaba , Almanyada taşınmaz malı olan kişi vefat ediyor eşi ve 2 kızı var kızlardan biri türkiye veraset ilanı çıkarmak için almanyada yaşayan eşi sadece başvursa yeterlimidir

 5. 14. Şubat 2022

  Merhaba ,
  Annem 2005 yılında vefat etti ve babam 2018 de bir salı günü İstanbul’daki evinde merdivenlerden düşerek , bir hafta sonra rahmetli oldu .
  Cenazeyi günü halam babam bize para bıraktığını söyledi. Ertesi günü sorduğumda öyle bir şey yok dedi.
  Kardeşlerim aralarında para bölüstuklerini öğrendim.
  Ben Türkiye de ki mirasimi nasil tespit edebilirim ?
  Tereke davası deniliyor sanırım.
  Dava ne kadar sürer?
  İstanbul da ki eve nasıl mühür vurdura bilirim ?
  Babamın en son ikamet ettiği yer İstanbul, hatay da miras da var . Hatay da ne kadar miras olduğunu yada tüm Türkiye de ne olduğunu öğrenmek ne kadar sürer?
  Kendim alman vatandaşıyım ama mavi kartım var.

 6. 21. Aralık 2021

  amcam vefat ettı 6 yıldır turkıyedeydı esıyle bırlıkte. bu arada esı alman. veraset ılamı cıkarmak ıcın avukat 3 ay dıyor aslı varmı?avukat degıstırmelımıyız?

 7. 28. Ekim 2021

  Merhabalar annem vefat edeli beş yıl doldu kendim sonradan Alman vatandaşıyım anneme annesinden kalan mal ve miras haklarına diğer mirasçılar konmuş diyeyim ben tapu çıkarma mirasçı olarak haklarımı aramak ve işlemlerimi yaptırmak için essen konsolosluğunda nereden yardım almalıyım yada bu konuda nasıl yol alabilirim bana yardımcı olursanız sevinirim… adıma para mal almadığım hakkında belge çıkarmam gerek çünkü mal satışı olmuş bilgimiz olmadan yardımınıza ihtiyaçım var teşekkür ederim

 8. 8. Ekim 2021

  Almanyadan triplex ev alan ailem sağlığında evi kardeşimin üzerine yapmışlar evi aldıklarında ana parayı kendileri faiziniide kardeşim ödedi diyorlar ben TÜRKİEDE oturuyorum ordaki evde senin hakkı yok diyorlar itiraz hakkım var mı lütfen yardımcı olurmusunuz

 9. 14. Ağustos 2021

  İyi günler.
  Annem Almanya’ da hastanede vefat etmiş. Almanya’da defin etmişler. Ölüm haberi bize 2 ay gibi geç verildi. Birlikte yaşadığı oğlu (annemiz bir) ölüm belgesini kaybettiğini ,annemin kendisine vekalet verdiğini ve tek mirasçısı olduğunu belirtti. Bize dürüst davranmadığını düşünüyoruz. Annemizin nasıl öldüğünü ve miras kalıp kalmadığını öğrenmek istiyoruz. Ölüm belgesini nasıl çıkarabiliriz?

 10. 12. Ocak 2021

  Merhaba,

  Murisimiz, 2017 Kasım da vefat etti. 2018 Haziran da Mahkemeye başvurduk, 2018 Ağustos da duruşma vardı, fakat Murisin 2.eşi olduğu için taşınmaz olan evde hala oturuyor, gelmedi duruşmaya, Hakim avukat tutun dedi. 2019 Ocak da Avukat tuttuk, 2 yıldır hala mirasçılık belgesi alamadık, Şuan o aşamadayız sanırsam mirasçılık belgesine başvuruyoruz, mahkeme bizden konsolosluk aracılığıyla mirasçılık belgesi ve beyanname vermemizi istedi, bu prosedür doğru mu ve mirasçılık belgesinin alınması 2 yıl sürmesi normal mi, Türkiye de yaşıyoruz, yazışmalar, pandemi süreci vs. dahil 2 yıl normal mi, sizin Almanya da taşınmazı olup Türkiye de yaşayan ve mirasçılık belgesi aldığınız müvekkiliniz oldu mu, Teşekkürler.

 11. 17. Kasım 2020

  Merhaba Babam Türkiyede Vefat etti .Almanydan türkiyeye arabasiyla gitmisti. Örnegin Babamin kimsesi yok :Arabasini (gümrügüne ) kim götürecek

  Su anda Araba Ankaranin bir Kazasinda kaliyor

 12. 28. Eylül 2020

  Almanyada vefat bir kişini üzerine kayıtlı arabasını Türkiyede bırakabilirmi şartları nelerdir

 13. 28. Eylül 2020

  Almanyada vefat bir kişini üzerine kayıtlı arabasını Türkiyede bırakabilirmi şartları nelerdir

 14. 29. Ağustos 2020

  merhabalar almanyada verilen vekalet öldükten sonra geçerli olur mu. bu vekaletle bankada işlem yapılabilir mi. teşekkürler iyi çalışmalar.

 15. 13. Ağustos 2020

  Merhaba, şimdiden özür dilerim. Hem Türkçem iyi değil ve is biraz karışık. Bütün aile Almanya’da yaşıyor. Babam emekli ve sık sık Türkiyede.

  Dedem Babamla (damadiyla) bir ev alıyor TR’de. Tapuda ikisinin adı geçiyor. Dedem vefat ediyor. Dayilarim (3 tane, biri alman vatandaşı) mal paylaşımıyla uğraşmak istemiyorlar. Yani tapuda halen dedemin ve babamin adı geçiyor. Her işle babam uğraşıyor. Kira, Kiracılar, vergi vs… dayilarim Almanya’da yaşıyorlar. Paylaşımı yapmak için, dayilarimin TR’ye gitmeleri gerekiyormu yoksa annemde bunu yapa bilirmi?

  Saygilarimla Suzan

 16. 18. Nisan 2020

  Alman bir yazarın (1999’da vefat etmiş) 1962’de yazdığı bir kitabın çevirisini yapmak istiyoruz. Ancak kitabı basan yayınevi kapanmış ve satın alan yayınevi ile telefon görüşmesi yapıldı, bize kitap çok eski olduğu için kimseye ait olmadığını ve hakları onlarda olmadığı için çeviri izin yazısı veremediklerini söylediler. Şimdi yazar öldükten sonra 70 yıl telif hakkının devam ettiğini biliyoruz, bizim yazarın mirasçılarını bulmamız mümkün mü, bunu türkiyeden nasıl ve nereye başvurarak öğrenebiliriz? Ayrıca satın alan yayınevi bu haklara nasıl sahip olmuyor alman yasaları bu konuda nasıl işliyor. Bu konuda bizi en kısa sürede bilgilendirirseniz gerçekten çok seviniriz.Böyle bir sayfa açıp soru sorma imkanı sağladığınız için ayrıca çok teşekkür ederim. İyi günler…

  • 18. Nisan 2020

   Merhaba Ezgi Hanim,
   Almanya’da bir kişinin mirasçıları, o kişinin ölüm yerindeki mahkemeden çıkarılan veraset ilamında yer alırlar. Bunun için kişinin tam adı, doğum tarihi ve yeri ve ölüm tarihi ile yerini bilmek gerekir.

   • 23. Nisan 2020

    Cevabıniz için gerçekten teşekkur ederim hemen ilgilenmişsiniz, bir yerden mailimize cevap bekliyoruz. Eğer olumlu cevap alamazsak, bu yola başvurmak zorunda kalacağız. Tekrar çok teşekkur ederim.İyi çalışmalar.

 17. 10. Mart 2020

  Merhaba, dedem 2000 yılında Almanya’da vefat etmiştir.Türkiye’de olan mal varlıkları mirasçılar arasındaki anlaşmazlıktan dolayı mahkeme yoluyla paylaşılmıştır.Dedemin Almanya’daki bir bankada bir hesabı varmış.Diğer kardeşler kendi aralarında anlaşıp 2006 yılında Almanya’da ikamet eden dayım vekalet çıkarmışlar.Ancak parayı alamamışlar.Bu arada Anneannem 2014 de vefat etti.Vekaletteki nüfus kayıt örneğinde anneannem sağ gözüküyor.Bu vekalet hala geçerli mi?diğerleri dedem öldüğünden beri bizimle görüşmüyor.Teyzem bizi arayıp bu paradan bahsetti ve dayıma vekalet vermemizi istiyor.Bizim bu paradan yeni haberimiz oldu.Biz hakkımızı alabilmek için yıllarca mahkemelerle uğraştık.Annemin kardeşleri bizi zor duruma düşürmek için ellerinden geleni yaptılar.Biz onlara güvenmediğimiz için vekalet vermek istemiyoruz.Teyzemin dediğine göre bu hesap 6 ay içinde kapatılacakmış o yüzden biran önce bu parayı çekmemiz gerekiyor.Biz bu parayı nasıl çekeriz, nasıl bir yol izlememiz gerekir.

  • 16. Mart 2020

   Sayın Gül merhaba,
   Anneannenizin verdiği vekaletname vefatı nedeniyle geçerli değil artık. Ancak vekaletnameyi elinde bulunduran kişinin bu vekaletnameyi usulsüz olarak kullanma riski var. Detayları bilmeden size bilgi vermemiz doğru olmaz. Elinizde evraklar varsa bize info@kocaersoz.com email adresine gönderebilirsiniz veya iletişim numaralarımızdan bizi arayabilirsiniz.

 18. 25. Aralık 2019

  Slm saygilar hocam anneme babasindan kalan 2donumluk arsasi var veraset ilani cikardi ancak amcasinin almayada vefat etmisti cocuklari bir kiz ve bir oglan anelerinin alman cocuklarinin da turk vatandasligi yok nasil olacak hocam bu is tsk

 19. 7. Mayıs 2019

  Merhaba,

  Türkiyeden ölüm kagidi ,Türkiyede ve Almanyada Veraset ilami basvurusu ücretleri konusunda bilgi verirseniz sevinirim.

  Selamlar. A.M. Özay

  P.S Yolladigim ilk e-maile cevap alamadim

 20. 4. Mart 2019

  Merhaba Almanya’da eşim Vefat ettikten sonra veraset belgesi için sulh mahkemesine gerekli belgelerin tamamını bıraktım ve posta beklememizi yapılacak başka bir işlem kalmadığını söylediler 6 hafta oldu ama veraset kağıdım hala gelmedi bu kadar uzun sürmesi normal mi

 21. 23. Aralık 2018

  Merhaba . Ben Hakan Alman asıllı bayanla evliyim 5 yıldır ve cocugumuz var .
  Eşim evin tek kızı. 4 Katlı daire var. Daire annesinin adında.
  Eşimin babası öldü ve kayın valide de çok hasta.
  Şimdi Allah göstermesin Annesi de ölürse Bu daire otomatikmen eşimin adına mı gelir? Yoksa ikimizin mi olur ?
  Yarın obur gün eşimle boşanırsak Bu 4 katlı daire ikimizinmi olur yoksa ?
  Gözüm mal mülkte değil sadece bilgi sahibi olmak istiyorum. ve bu konularıda eşimle konuşmadım konuşmakta istemiyorum malum annesı hasta beni yanlış anlar.
  lütfen sizdn bilgi istiyorum .
  saygılarımla.

  • 20. Ocak 2019

   Hakan bey maalesef eşinize kalan miras boşanmada kesınlikle mal paylaşimına girmiyor yani miras eşinizin tamamen

  • 21. Ocak 2019

   Hakan Bey merhaba, eşinize kalacak miras eşinize ait olacaktır. Sizin bu mirasla ilgili şu an veya ileride evlilik malları ile ilgili davalarda bir talep hakkınız olmaz.

 22. 27. Kasım 2018

  Merhaba canım babam 15 gün önce vefat etti. Almanya ve Türkiye den emekli türkiyedekine başvurdum almanyadaki yetim aylığı sanırım yaş sınırı var annemle boşanmıştılar ama anne alabiliyor sanırım benim ihtiyacım var hiç resmi evlilik yapmadım çalışmıyorum 17 yaşinda okuyan bir oğlum var ölüm parası veya ne yapmam gerekir bir yol gösterirmisiniz saygılar..

 23. 29. Ekim 2018

  Merhaba

  Turk vatandaşı olan gurbetçi dedem Almanya daki satın aldığı evin yarısını erkek evlat diye ölmeden Dayımın üzerine yapmış. . Dayım Alman vatandaşı Annem ise Türkiye de yaşıyor ve Türk vatandaşı.

  Annem ve dayım iki kardeşler.
  Turkiyede mal kaçırma durumunda mahkemeye verilebiliyor ve talep edilebiliyor.

  Almanyada bu şekilde bir hakkımız var mıdır? Mal kaçırma duımunda Almanya daki hakkımızı dava açarak isteyebilir miyiz?

 24. 10. Eylül 2018

  Almanyada yasiyorum. Annem babam türkiyede vefat etti. Almanyadan yazilimolararak bas vurup hangi makamdan veraset ilami ve nufus kayi örneklerini cikarrtabilirim?

 25. 30. Ağustos 2018

  Merhabalar, halam 2012 de vefat etti o zamandan beri bana ve kardeşlerime kalan para mirasıyla uğraşamadık alabilmek için almanyaya mı gitmemiz gerekiyor yoksa türkiyeden alman konsolosluğuna başvurup avukat tutsak olur mu

 26. 8. Ağustos 2018

  Selamlar,
  türkiyede vefat eden dedem (babamin yerine alacam, cünkü rahmetli) icin veraset ilami cikarmak icin, 3 kardesiz ve hepimize gerekiyor. Bunu nasil almanyadan yapacigimi anladim. Hepimiz ayri mi cikaracagiz veya tek kardes veraset ilami cikarsa yeterlimi? Ve ben tek alman vatandasiyim, notere gitmek zorundamiyim veya yinede türk konsolosluga basvurabilirmiyim?

  Cok tessekür ederim
  Kemal

  • 9. Ağustos 2018

   Kemal Bey merhaba. Mirasçılık belgesini (veraset ilamı) mirasçılardan bir tanesi tek başına çıkartabilir ve bunu bütün mirasçılar birlikte kullanabilir. Ancak mirasçılaran herhangi birinin yabancı vatandaş olması durumunda Noterler mirasçılık belgesi vermemektedir. Bu durumda ancak veraset ilamı için Türkiye’de Sulh Hukuk Mahkemelerine başvurmanız gerekecektir. Bunu siz veya diğer mirasçılar tek başına yapabileceği gibi oradan Konsolosluktan veya Alman Noterinden dava vekaletnamesi vererek bir avukat aracılığı ile de yapabilirsiniz. Saygılarımızla
   Ayrıntılı bilgi için; https://www.kocaersoz.com/iletisim

 27. 6. Ağustos 2018

  Merhabalar, Almanyada yaşayan ve rahmetli olan anneannemin bir hayat sigortası yaptırarak vefat etmesi halinde varis olarak annemi seçtiği bir hayat sigortası yaptırdığını öğrendik. Ancak nereden yaptırdığına dair elimizde hiç bir belge yok. Bahsi geçen hayat sigortasını yaptırdığı süre sonrasında annem ve babam boşandığı için soyadı değişikliği oldu ve tüm irtibat numaraları değişti. Anneannemi kaybedeli 4 sene oluyor, ama kardeşine böyle bir işlem yaptığından bahsetmiş ve bizim yeni haberimiz oldu. Bunu öğrenmek için nasıl bir yol izleyebiliriz?

  • 9. Ağustos 2018

   Bahsettiğiniz durumda bütün sigortalara yazılı olarak başvuru yapmanız ve bilgi talep etmeniz gerekiyor. Ayrıca anneanneniz için Almanya’da bir tereke mahkemesi dosyası açıldıysa durumu oraya bildirerek bunu talep edebilirsiniz. Bunları kendiniz veya Almanya’da bir avukat aracılığı ile yapabilirsiniz. Büromuz aracılığı ile bu işlemleri yaptırmak için bize telefonla veya linkteki formu doldurarak ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla
   https://www.kocaersoz.com/iletisim

 28. 2. Temmuz 2018

  Merhaba, sevgili bayanlar ve baylar

  24.06.2018 tarihinde vefat eden (çok sevgili Babamın) Mehmet Palabıyık ‘ın veraset ilamı çıkarmak için, kardeşime Hatice Palabıyık ‘a vekaletname gerekiyor.

  Bunu nasıl Almanya’dan yapabilirim?
  Teşekkür ederim

  • 12. Temmuz 2018

   Öncelikle kaybınızdan dolayı baş sağlığı dileriz.
   Veraset ilamı çıkartmak için sadece kardeşiniz notere veya gerekmesi halinde mahkemeye tek başına başvurabilir. Kardeşinizin alacağı veraset ilamı (mirasçılık belgesi) sizin için de geçerli olur.
   Almanya’dan vekaletnameyi Türk Konsolosluklarından çıkartabileceğiniz gibi, Alman Noteri’nden de çıkartabilirsiniz Alman noterinden çıkacak vekaletnameye apostille alınması ve daha sonra Türkçe tercüme ve tasdik yapılması gerekmektedir.
   Bilgi için büromuzu arayabilirsiniz.
   Saygılarımızla

 29. 15. Mayıs 2018

  Selamlar,

  Almanayada vefat eden bir yakınım için reddi miras işlemi yapmak istiyorum. Borçları mallarından fazla ise otomatik reddi miras olurmu ? Ne yapmamızı önerirsiniz. Bu konuda danışmalık yapabilirmisiniz.
  selamlar,
  Cuneyt Mutusoglu

  • 17. Mayıs 2018

   Cüneyt Bey merhaba,

   Miras (tereke) borca batık ise miras kendiliğinden reddedilmiş sayılır. Ancak miras bırakanın alacaklıları, mirasçılardan alacaklarını talep edebilirler, bu durumda mirasın borca batık olduğunuzu ispatlamanız gerekecektir. Bu da ayrı bir yargılama konusu olabilir. Bu tip sorunları engellemek adına; ölen kişinin mirasçıları, ileride sorun yaşayabilme ihtimaline istinaden; ölüm tarihinden itibaren 3 ay içinde, Türkiye’de’de mirasın reddi yapabilirler. Detaylı bilgi için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz. Saygılarımızla

   https://www.kocaersoz.com/calisma-alanlarimiz/tuerkiyede-ve-yurtdisindaki-miras-davasi-ve-islemleriniz

 30. 14. Mayıs 2018

  cuneytm@superonline.com
  Almanyada vefat eden bir yakınım için reddi miras işlemi yapacagız. Türkiyeden nasıl yapabiliriz.
  Mirasçılar Almanyada yaşamıyor

Yorumunuzu bırakın:

*

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Sorularınız İçin Tıklayın

Bu sitede sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerez kullanılmaktadır. Çerez tercihlerinizi değiştirmek ve çerezler hakkında detaylı bilgi almak için Gizlilik Politikasını inceleyeniz. Çerez ayarlarını değiştirmeniz durumunda sitenin bazı özelliklerinin işlevselliğini kaybedebileceğini dikkate alınız. Detaylı Bilgi

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close