Almaya’da Şirket Kurma

Almanya’da limited şirket Noter’de akdedilen şirket ana sözleşmesi sonrasında, evrakların ticaret sicilinin tutulduğu mahkemeye gönderilmesi ile kurulur.

Noter, şirket ana sözleşmesi için gereken şirketin faaliyet göstereceği konular, şirketi temsil edecek kişiler, hisse oranları gibi önemli bilgileri şirket ortaklarından talep eder. Ana sözleşme taslağının hukukçularca hazırlanmasında fayda vardır.

Şirket ortakları gerekli imzaları bizzat ya da vekilleri aracılığıyla atabilir. Sadece şirket müdürü olacak kişinin akit günü bizzat Noter’de bulunması gerekir.

Şirket kurulmadan önce şirket için kullanılmak istenen unvan ve sektörün o bölgedeki Ticaret Odası ile görüşülerek, tescile engel bir durum olup olmadığı araştırılır.

Şirket adresi olarak verilen yerin kira veya kullanım sözleşmesi olması gerekmektedir.

Almanya’da Kurulan Şirketin Tescili

Noter akdedilen resmi senedi mahkemeye en kısa sürede iletir. Mahkemeden tescil yazısı 4 – 6 hafta sonrasında gelmektedir. Ardından şirketin vergi dairesi bildirimleri yapılır ve şirkete vergi numarası alınır.

Almanya Şube Açılışı

Almanya’da şube açılışları için de, Türkiye’deki ana şirketinizin bir takım resmi evrakları, ana sözleşmesi, genel kurul tutanağı ve imza yetkililerini gösteren ticaret odasından alınan yazılarla ve Almanya’da kayıtlı bir tercümandan yaptırılacak tercümeleri ile Almanya’da bir Noter’de Şube açılışına dair sözleşme imzalanır.

Bu imzayı, ana şirketin temsilcisi veya vekili atabilir. Ardından evraklar ticaret sicilinin tutulduğu mahkemeye gönderilir.

Almanya’da kurulan Şubenin Tescili

Mahkeme şubeyi tescil etmeden önce, o bölgedeki ticaret odasının görüşünü alır. Bazı hallerde ticaret odası Türkiye’deki ana şirkete bir soru formu gönderir ve cevaplarını talep eder. Ayrıca tescil mahkemesi hakimi, noter resmi senedinde mevcut olmayan fakat gerekli olan bazı hukuki sorunları açıklığa kavuşturmak isteyebilir.

Zira her Alman Noteri yabancı şube açılışlarında tecrübeli olmayabilir. Bu gibi durumlar Almanya’da hemen işe başlamak isteyen Türk şirketinin zaman kaybetmesine yol açar. Bu bakımdan tecrübeli avukat ve noter ile çalışmak işlemleri hızlandırmaktadır.

Berlin Büromuz Ekibinde yer alan Alman Hukuku’na göre Avukat ve Noter olan Noter Roland Krause ile Almanya’daki şirket ve şube açılışlarınızda size hukuken tam destek vermekteyiz.

Almanya’da şirket ve şube kuruluşları dikkat edilecek konular

Almanya’da şirket ve şube kuruluşları konusunda, büromuz ortağı Avukat Melis Ersöz Koca; Almanya’da bazı şirket tipleri olan GmbH, AG ve UG gibi şirketler ve kuruluş aşamaları ve dikkat edilmesi gereken konular ve bazı pratik bilgileri aşağıdaki videoda anlatmakta. Daha detaylı bilgi için aşağıdaki formu doldurabilir veya büromuzu arayabilirsiniz.

İLETİŞİM İÇİN

Avukatlık veya danışmanlık hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için; aşağıdaki formu doldurabilir, info@kocaersoz.com adresine email atabilir, +90 212 660 4900 nolu ofis numaramızdan bizi arayabilir veya +90 543 449 4900 nolu WhatsApp hattımızdan bize yazabilirsiniz.

İletişim Tercihiniz: *

Yorumunuzu bırakın:

*

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.