Koca & Ersöz Hukuk ve Danışmanlık, İstanbul

  • Ana Sayfa
    Ana Sayfa Sitedeki tüm makalelerine buradan bakabilirsiniz.
  • Kategoriler
    Kategoriler Bu blogun bağlı olduğu kategorilerin listesini görüntüler.
  • Etiketler
    Etiketler Blog kullanmakta olan etiketleri gösterir.
  • Yazarlar
    Yazarlar Blog sitesinde favori yazarı arayın
  • Takım Blogları
    Takım Blogları Burada favori takımları bulun
  • Giriş
    Login Login form

Yeni Kanun- Tanıma ve Tenfiz

- Yazar: Tarih: Konu: Türkce
  • Yazı boyutu: Büyük Daha küçük
  • Ziyaret: 1386
  • 6 Yorumlar
  • Bu makaleye abone ol

Yurtdışında boşanan kişiler, Türk Nüfus kayıtlarında boşanmalarının işlenmesi için Türkiye’de boşanma davasının tanınması için tanıma ve tenfiz davası açması gerekiyor. Kişiler çoğunlukla tekrar evlenmek istedikleri zaman bu durumla karşılaşıyor ve Türkiye’de tanıma ve tenfiz davası için tenfiz davası avukatı arayışına girmekteler. 

Tanıma tenfiz davası ne kadar sürer?

Boşanma kararının Tanınması ve Tenfizi için açılan davalar, eşlerin her ikisinin de Türkiye’de Aile  Mahkemeleri’nde avukat ile temsil edilmesi durumunda,  1-2 aylık bir süre içinde bitiyor ve taraflar bekar olarak nüfusa işleniyor.

Eğer yurtdışında boşanan taraflardan sadece bir tanesi Türkiye’de dava açar ve diğer eş tanıma tenfiz davasına katılmazsa ve diğer eş yurtdışında yaşıyorsa, Türkiye’de açılan dava, yurtdışı tebligatlar nedeniyle bir yıl ve hatta yıllarca sürmekte.


Yeni Kanun

Resmi Gazetede yayınlanan 690 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 4. maddesiyle Nüfus Hizmetleri Kanununa 27/A maddesi ile yabancı boşanma kararlarının nüfusa işlenmesi işlemi biraz daha kolaylaştırılması hedeflendi. Ancak bu düzenleme halen uygulamada değil. Ne zaman geçerli olacağı da belli değil. Aradan geçen uzun süre dikkate alındığında ise  bu değişiklik uygulanacak gibi değil.


Eğer yeni kanun uygulamaya geçerse- bu düzenlemeden kimler faydalanabilir?

Yeni düzenlemeden ancak yurtdışında boşanan karı-kocanın, her ikisinin de birlikte Konsolosluğa ve yetkili Nüfus Dairesine gitmesi durumunda faydalanılabilecek (asaleten kendileri veya yetkilendirdikleri avukatları).


Eski eş, boşanmanın Türkiye'de tanınmasını kabul etmezse, dava açılması zorunlu

Eğer eski eş Konsolosluğa veya Türkiye’de görevlendirilmiş Nüfus Dairesi’ne birlikte gitmeyi kabul etmez veya bu konuda bir avukat görevlendirmezse, diğer eş bu durumda, ancak; eskiden olduğu gibi Türkiye’de boşanmanın tanınması için tanıma ve tenfiz davası açmak zorunda. Yani, eşlerden sadece bir tanesi başvuruda bulunursa, Konsolosluk veya görevli Nüfus Dairesi bu işlemi yapamayacak ve kişiyi Türkiye’de dava açmaya yönlendirecek.


Kısaca yeni kanun sadece eşlerden birinin boşanmanın tanımasını istemesi durumunda kişilerin işini kolaylaştırmıyor. Bu durumda yukarıda bahsettiğimiz gibi ancak  Türkiye’de tek taraflı tanıma tenfiz davası açmak zorunlu. Açılan tanıma davası tek taraflı olduğu için; bu dava uzun sürüyor. Bir an önce işlemlere başlamakta fayda var.


Şu an yeni düzenleme geçerli mi?

Yeni kanun şu an uygulanmıyor. Her ne kadar Kanun Hükmünde Kararname çıkmışta olsa, konu ile ilgili Yönetmelik çıkmadığı için; iki eş birlikte konsolosluğa veya nüfus dairesine gitse dahi yabancı boşanma kararları nüfusa şu an dava açmadan işlenemiyor. KHK'nın çıkması üzerinden çok uzun süre geçmesi dikkate alındığında, yeni düzenleme uygulanacak gibi de durmuyor.

Acelesi olan eşler, Türkiye’de avukatları aracılığıyla, eskiden olduğu gibi dava açarak, yabancı boşanma kararının Türkiye’de tanınmasını sağlayabilirler.

Yönetmeliğin ise çıkıp çıkmayacağı veya ne zaman çıkacağı belli değil.

Av. Serhat Koca

Sorularınız için, Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir., +90 212 660 49 00 ve whatsapp danışma hattı: +90 543 449 49 00

Bu makaleye puan ver:

Yorumlar

  • Misafir
    hakan Salı, 21 Kasım 2017

    slmlar . Ben istanbulda Tenfiz davası açtım. Hakim kanun hükmünde kararname çıktı diye davayı düşürdü. Şimdi neyapmalıyım?

  • Avukat Serhat Koca
    Avukat Serhat Koca Çarşamba, 22 Kasım 2017

    Maalesef verilen karar doğru değil. KHK ilk çıktığı zaman belirttiğiniz gibi kararlar çıktı ancak şu an tanıma davaları eskisi gibi devam ediyor. MEvcut durumda yurtdışı boşanmanın tanınması ve tenfizi ancak dava yolu ile yapılabiliyor. Bu kararı istinaf mahkemesine götürebilirsiniz ancak bu davanızı çok uzatacaktır. Başka bir mahkemede tekrar dava açmanızı öneririm.

  • Misafir
    Mehmet Can Salı, 14 Kasım 2017

    Merhaba, ben ve eşim şuan Almanya'da yaşıyoruz.. Ve burda boşanmaya karar verdik.. Şuan avukatım var ve burda boşandıktan sonra yani yabancı mahkemeye girip boşandıktan sonra Türkiye de boşanmak için ne evraklar lazım olacak? Almanya da bosanmak sorun değil de Türkiye de boşanmak için tam olarak ne evraklar gerekecek lütfen net bir şekilde evrakların adını yazabilir misiniz? Bizim boşanmamız anlaşmalı boşanma

  • Avukat Serhat Koca
    Avukat Serhat Koca Salı, 14 Kasım 2017

    Almanya'da boşanma kararınız kesinleştikten sonra; bu kararın Türkiye'de geçerli olması için tanıma - tenfiz davası açmanız gerekiyor. Bu davayı Türkiye'de avukatla takip etmeniz hem işlemlerin doğru yapılması hem de vakit kaybetmemek adına sizin yararınıza olur. Eski eşinizin de bu şekilde davada Türkiye'de avukatla temsil edilmesi işlemlerin 1-1,5 ay gibi bir sürede bitmesini sağlar. bu durumda tanıma tenfiz davası için Türkiye'ye gelmenize gerek olmaz.
    Türkiye'de tanıma tenfiz davası için gerekli belgeler; Apostille Şerhli boşanma kararı- Boşanma kararınıza önce Alman mahkemesinden Apsotille almanız gerekiyor. Apostille aldığınız boşanma kararının orijinalini; Almanca-Türkçe konsolosluk onaylı yeminli tercüme etmeniz gerekiyor. Tercüme işlemlerini dilerseniz Türkiye'de noterden de yapabilirsiniz.

  • Misafir
    Talip Edipgil Pazar, 24 Eylül 2017

    Almanya'da boşandım. Almanya'daki avukat, Türkiye'de de boşanma davası açman gerekiyor dedi. Konsolosluk ise 2017'de yeni kanun çıktı dava açmana gerek yok dedi. Benim eski eşim Alman vatandaşı ve bana yardımcı olmaz. Yani bu işleri tek başıma yapmam lazım. Ben yeni kanuna göre dava açmadan Türkiye'de boşanabilir miyim? Yoksa Türkiye'de boşanma davası mı, tanıma ve tenfiz davası mı açmam lazım?

  • Avukat Serhat Koca
    Avukat Serhat Koca Perşembe, 12 Ekim 2017

    Talip Bey merhaba, Almanya'daki boşanma kararınızın Türkiye'de tanınmasını şu an ancak tanıma, tenfiz davası açarak yapabilirsiniz. Yeni kanunda boşanmanın tanınması (aslında ohal KHS'sı) ancak eşler birlikte başvuru yaparsa geçerli olacaktı. Ancak yabancı boşanma kararlarının tenfizi ile ilgili yönetmelik çıkmadığı için dava açılması şu an zorunlu.

Yorumunuzu bırakın

Misafir
Misafir Cuma, 24 Kasım 2017
Buradasınız: Makaleler Avukat Serhat Koca Yeni Kanun- Tanıma ve Tenfiz

ADRESİMİZ

İstanbul

İnönü Cad. Park Palas Apt.
No: 23/10-11 Gümüşsuyu
Beyoğlu 34437

BİZİ TAKİP EDİN

BİZE ULAŞIN

İstanbul Büromuz  
phone +90 212 660 49 00 (Pbx)
phone +90 212 275 36 68
fax +90 212 660 49 90
email  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
web  www.kocaersoz.com


Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.Bizi arayın

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

Pazartesi  09:00 - 18:30 
Salı 09:00 - 18:30
Çarşamba 09:00 - 18:30
Perşembe 09:30 - 18:30
Cuma 09:00 - 18:30

ÜYELİKLER

RecommendedAttorney

RecommendedFirm

BÜROMUZ

1

İnönü Cad. Park Palas Apt.

No: 23/10-11 Gümüşsuyu Beyoğlu 34437 İstanbul